Forum Suszone Żaby Strona Główna Suszone Żaby
Forum dla tych którzy chcą, rzucają albo rzucili palenie
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

co ryzykujemy?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Suszone Żaby Strona Główna -> Wszystko o paleniu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ladyeve
WYSUSZONA NA WIÓR STARSZA ŻABA



Dołączył: 24 Lut 2006
Posty: 49
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz

PostWysłany: Pon 19:33, 27 Lut 2006    Temat postu: co ryzykujemy?

1. Utrata włosów. Palenie papierosów osłabia system immunologiczny, co powoduje, że organizm staje się bardziej podatny na infekcje i choroby, między innymi na toczeń rumieniowaty, który może powodować owrzodzenia jamy ustnej, wysypkę, rumień na twarzy, głowie i ramionach oraz prowadzi do utraty włosów.
2. Katarakta. Palenie papierosów jest przyczyną bądź też powoduje pogorszenie już występujących chorób oczu. Ryzyko zachorowania na zaćmę, blokującą dostęp światła i prowadzącą do ślepoty - jest u osób palących papierosy o 40% wyższe niż u osób niepalących. Palenie przyczynia się do rozwoju katarakty na dwa sposoby - poprzez mechaniczne podrażnianie oczu dymem papierosowym i w wyniku wprowadzania do płuc substancji chemicznych, które wraz z krwią przedostają się do wszystkich organów ciała, w tym do gałki ocznej. Palenie papierosów przyczynia się również do degeneracji plamki żółtej - centralnej części siatkówki. Jest to nieuleczalna choroba oczu charakterystyczna dla wieku podeszłego. Ta część oka jest odpowiedzialna za ostre centralne widzenie, co umożliwia czytanie, prowadzenie samochodu, rozpoznawanie twarzy, kolorów i szczegółowe widzenie poszczególnych elementów złożonego obiektu.
3. Wiotczenie i marszczenie się skóry. Palenie papierosów, powodując utratę protein, które zapewniają skórze elastyczność, niedobór witaminy A oraz zaburzenia cyrkulacji krwi prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry. Skóra palaczy jest sucha, szorstka, poznaczona siatką licznych, cienkich zmarszczek, szczególnie głębokich w okolicach ust i oczu.
4. Utrata słuchu. Ponieważ palenie powoduje większe przyleganie płytek krwi do ścian naczyń, a co za tym idzie zwężenie światła naczyń i zmniejszenie dopływu krwi do m. in. ucha wewnętrznego, palacze zaczynają tracić słuch w znacznie młodszym wieku niż osoby niepalące. Są również w o wiele większym stopniu narażeni na utratę słuchu związaną z licznymi, nawracającymi infekcjami uszu. Również tolerancja palaczy na hałas jest znacznie zmniejszona. Infekcje ucha środkowego zdarzają się u osób palących trzykrotnie częściej niż u niepalących, większe jest też u palących ryzyko komplikacji w wyniku infekcji, prowadzące np. do zapalenia opon mózgowych lub porażenia nerwu twarzowego.
5. Rak skóry. Palenie nie powoduje czerniaka złośliwego, ale znacząco przyczynia się do powikłań w przebiegu tej choroby. Ryzyko zachorowania na raka kolczystokomórkowego skóry, który objawia się łuskowatymi, czerwonymi nadżerkami na skórze, wzrasta u palaczy dwukrotnie.
6. Próchnica zębów. Palenie zmienia środowisko chemiczne jamy ustnej, powodując narastanie płytki nazębnej, żółknięcie zębów i przyspieszając proces próchniczy. Palacze są półtora raza bardziej niż osoby niepalące narażeni na utratę zębów.
7. Rozedma płuc. Prócz raka płuc, osoby palące cierpią często na rozedmę płuc, która upośledza zdolność płuc do pobierania tlenu i usuwania dwutlenku węgla. W przypadkach ostrych konieczny jest zabieg tracheotomii, gdyż jedynie on może umożliwić pacjentowi oddychanie. Chroniczne u palaczy zapalenie oskrzeli z powstawaniem ropnej wydzieliny śluzowej prowadzi do bolesnego kaszlu i problemów z oddychaniem.
8. Osteoporoza. Tlenek węgla, najbardziej trująca substancja wchodząca w skład spalin samochodowych i dymu papierosowego, przedostaje się do krwi znacznie szybciej niż tlen, upośledza funkcje organów o 15%, zmniejszając zdolność przenoszenia tlenu. Wpływa to upośledzająco również na tkankę kostną - kości tracą swoją gęstość, a co za tym idzie są znacząco bardziej podatne na złamania, zaś okres leczenia złamań wydłuża się u palących do 80% w porównaniu z osobami niepalącymi. Palacze są również w znacznym stopniu narażeni na choroby kręgosłupa. Badania wskazują, że palący robotnicy są pięć razy bardziej niż niepalący narażeni na pourazowe bóle krzyża.
9. Choroby serca. Jeden z każdych trzech zgonów na świecie spowodowany jest chorobami serca i naczyń. W krajach rozwijających się choroby serca są powodem śmierci ponad miliona ludzi rocznie. Palenie jest jednym z najistotniejszych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na tego typu choroby. W wyniku chorób serca spowodowanych paleniem papierosów w krajach rozwiniętych umiera rocznie 600 000 osób. Palenie przyspiesza rytm pracy serca, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, przyczyniając się do wzrostu ryzyka choroby nadciśnieniowej i upośledzenia przepływu krwi wiodącego m.in. do zawału mięśnia sercowego.
10. Owrzodzenie żołądka. Palenie powoduje zmniejszenie odporności organizmu ludzkiego na bakterie powodujące owrzodzenie żołądka. Upośledza również zdolność żołądka do neutralizowania kwasów żołądkowych wydzielających się po jedzeniu, co powoduje uszkodzenie ścian żołądka przez nadmiar kwasu. Owrzodzenia żołądka są znacznie trudniejsze do wyleczenia u osób palących papierosy, a choroba ta ma u palaczy tendencję nawrotową.
11. Przebarwienia palców. Substancje smoliste w dymie papierosowym oddziałują na skórę palców i na paznokcie, powodując ich przebarwienia na kolor żółtobrązowy.
12. Rak trzonu macicy i ryzyko poronienia. Oprócz znacznego wzrostu ryzyka raka szyjki i trzonu macicy, palenie powoduje obniżenie zdolności do zajścia w ciążę oraz grozi licznymi komplikacjami podczas ciąży i połogu. Palenie podczas ciąży skutkuje niską wagą urodzeniową niemowląt i osłabieniem ich systemu immunologicznego. Ryzyko raka trzonu macicy wzrasta u kobiet palących trzykrotnie. Wzrasta również ryzyko wewnątrzmacicznej śmierci płodu w wyniku niedotlenienia i zmian zwyrodnieniowych łożyska spowodowanych skażeniem organizmu tlenkiem węgla i nikotyną, które wchodzą w skład dymu papierosowego. Zespół nagłej śmierci u dzieci jest również skorelowany z paleniem papierosów podczas ciąży. Dodatkowo, palenie przyczynia się do spadku poziomu estrogenu, co powoduje przedwczesną menopauzę.
13. Degeneracja plemników. Palenie może powodować zniszczenie lub degenerację DNA plemników, co w efekcie prowadzić może do deformacji płodu lub poronienia. Również problem bezpłodności jest znacznie częstszy u palaczy. Badania dowiodły, że dzieci palących mężczyzn chorują na raka znacznie częściej niż dzieci ojców niepalących. Palenie zmniejsza również znacząco liczbę plemników w spermie oraz zmniejsza ilość krwi docierającej do penisa, co może być przyczyną impotencji.
14. Łuszczyca. Palacze dwa do trzech razy częściej cierpią z powodu łuszczycy - ze zmianami na skórze całego ciała.
15. Choroba Bürgera. Choroba ta znana także jako zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic, powoduje stan zapalny tętnic, żył i nerwów obwodowych, zwłaszcza w kończynach dolnych, prowadząc do zatrzymania krążenia krwi. Nie leczona, choroba Bürgera prowadzi do rozwoju martwicy, obumierania tkanek ciała i konieczności amputacji martwiczych tkanek.
16. Nowotwory złośliwe. Udowodniono, że ponad 40 substancji wchodzących w skład dymu papierosowego wywołuje nowotwory złośliwe. Palacze są dwudziestodwukrotnie bardziej niż osoby niepalące narażeni na raka płuc. Liczne badania dowodzą, że im dłużej trwa nałóg palenia papierosów, tym większe jest ryzyko rozwoju różnych rodzajów raka u tego samego pacjenta. I tak znacząco zwiększa się u palących ryzyko wystąpienia następujących nowotworów: rak nosogardzieli (dwukrotny wzrost ryzyka), rak języka, jamy ustnej, ślinianek (ryzyko wzrasta od 6 do 27 razy), nowotwór gardła (ryzyko wzrasta 12 razy), przełyku (8 do 10 razy), krtani (10 do 18 razy), żołądka (2 do 3 razy), nerek (pięciokrotny wzrost ryzyka), pęcherza moczowego (trzykrotny), rak prącia (ryzyko wrasta 2 do 3 razy), trzustki (2 do 5 razy), okrężnicy (3 razy) i odbytu (5 do 6 razy). Niektóre badania wskazują na związek pomiędzy paleniem i rakiem sutka.



TRAGEDIA!! NIGDY WIĘCEJ!!!! Chłopakowi skopiowałam punkt 13 Wink

Dobrze że nie palimy, co? Smile


BTW: wzięte ze strony [link widoczny dla zalogowanych] - tam jest jeszcze bardzo "ładny" obrazek (nie przy jedzeniu)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ladyeve
WYSUSZONA NA WIÓR STARSZA ŻABA



Dołączył: 24 Lut 2006
Posty: 49
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz

PostWysłany: Pon 14:32, 08 Maj 2006    Temat postu:

Nikotyna i nadciśnienie

Na styl życia składa się dieta, wraz z używkami - alkohol, papierosy, itp., sposób odpoczynku, rodzaj i warunki pracy, itp. Osoby z nadciśnieniem – palące papierosy lub regularnie wspomagające trawienie tradycyjnym drinkiem nie zdają sobie sprawy, w jakim stopniu ich ulubione używki wpływają na inicjację lub pogłębienie choroby nadciśnieniowej.
Jeśli masz wysokie ciśnienie i palisz paczkę papierosów dziennie to jesteś szalony! – powie ci każdy lekarz. Dlaczego?
Przyjmujesz do płuc trzy silne trucizny – substancje smoliste, nikotynę i tlenek węgla. Palacze wchłaniają je bezpośrednio do płuc – toksyny omijają więc biologiczne filtry nosa, gardła i oskrzeli ( śluz i mechanizm rzęskowy) i narażają na swe oddziaływanie delikatne drogi oddechowe w głębi płuc. Choć palenie tytoniu nie powoduje choroby nadciśnieniowej – to czyni to pośrednio, gdyż toksyczny dym tytoniowy uszkadza układ naczyniowy, przyczyniając się do postępów miażdżycy i choroby wieńcowej.
Dochodzi też do podniesienia się ciśnienia tętniczego,
gdyż u nałogowego palacza obserwujemy już po minucie, jak naczynia krwionośne zwężają się reagując na wchłonięta nikotynę. Choć trwa to tylko w czasie palenia papierosa – to reakcja dotyczy całego organizmu.
Czy takie chwilowe podwyższenie się ciśnienia krwi jest niebezpieczne dla zdrowia?
Czy takie chwilowe podwyższenie się ciśnienia krwi jest niebezpieczne dla zdrowia?
Aby zrozumieć – dlaczego tak się dzieje – przyjrzyjmy się wpływowi nikotyny na organizm.
Przedostanie się nikotyny do krwioobiegu uwalnia hormony stresu – adrenalinę i noradrenalinę. W wyniku ich działania wzrasta częstotliwość bicia serca i zwiększa się zużycie tlenu przez serce, ( którego deficyt we krwi pogłębia obecny we krwi produkt spalania papierosów - toksyczny tlenek węgla). Jednocześnie wzrasta opór przepływu krwi w zwężonych naczyniach zarówno wieńcowych, jak i obwodowych. Tak, więc mięsień sercowy – przy już zwiększonym poziomie obciążenia – musi dodatkowo uporać się ze zwiększonym oporem wieńcowym, deficytem tlenu i toksycznym tlenkiem węgla.
Palenie przyśpiesza procesy miażdżycowe
Udowodniono, że palenie przyczynia się do nieprawidłowości w proporcjach tzw. złego i dobrego cholesterolu we krwi. Pod jego wpływem podwyższa się ilość złego cholesterolu i obniża dobrego. A to, jak wiadomo przyczynia się do zapoczątkowania i przyspieszenia miażdżycy.
Po wpływem nikotyny płytki krwi mają dużo większą skłonność do gromadzenia się i sklejania ze sobą. Agregacja płytek krwi odgrywa istotną rolę w powstawaniu zakrzepów grożących zawałem serca.
W zaawansowanej miażdżycy blaszka miażdżycowa może zajmować ponad połowę światła naczynia, a od strumienia krwi oddzielona jest tylko cienką błonką. U osób z zaawansowaną miażdżycą palenie sprzyja destabilizacji płytki miażdżycowej. Innymi słowy przyśpiesza ten moment, kiedy pod wpływem podwyższonego ciśnienia krwi lub i innych czynników błonka pęknie – a łatwo i szybko sklejające się płytki krwi tworzą w tym miejscu skrzep - „korek”, który staje się najwyższym zagrożeniem dla życia.
Osoby zagrożone zawałem (m.in. palacze, z nadciśnieniem tętniczym) - powinny wiedzieć, że zapalenie kolejnego papierosa – powodując nagły wzrost stężenia nikotyny we krwi, może przeważyć szalę ryzyka i spowodować nagłą śmierć sercową.
Każdy papieros zapalony przez palacza prowadzi do nie tylko do obniżenia zdolności krwi do transportu tlenu niezbędnego do zasilania serca. Może też doprowadzić do podwyższonego poziomu innej substancji zwiększającej krzepliwość krwi – fibrynogenu. , Fibrynogen w określonych warunkach ulega przekształceniu w nitki włóknika. Wokół uszkodzonej blaszki miażdżycowej może powstać drobna siateczka włóknika zdolna uwięzić nawet czerwone ciałka krwi i wbudować je w skrzep. Wewnątrz naczynia tworzy się wówczas masywna skrzeplina. odcinająca dopływ krwi do mięśnia sercowego. A to oznacza zawał – śmiertelne zagrożenie dla życia.
Gdy ludzie palą – ich kora mózgowa jest gorzej ukrwiona.
Nie tylko serce odczuwa negatywne skutki palenia – ich ofiarą jest również mózg. Im więcej palimy papierosów – tym gorzej ukrwiona jest nasza kora mózgowa. Niedotlenienie krwi, zawarte w niej substancje smoliste, wolne rodniki, zwłaszcza tlenek węgla – uszkadzają śródbłonek naczyń, inicjują procesy miażdżycowe, zwiększają ryzyko udaru mózgu. Jeśli miażdżyca nie jest zawansowana – to po rzuceniu palenia ukrwienie kory mózgowej poprawia się stosunkowo szybko.
Jeśli już wiemy, że palenie papierosów wiąże się ze znacznie zwiększonym ryzykiem wczesnego zgonu z powodu zawału, czy udaru mózgu – to powinniśmy zaniechać palenia.
Palenie jest takim samym czynnikiem ryzyka zawału i udaru, jak samo nadciśnienieJeśli palisz i masz nadciśnienie – to można by sądzić, że ryzyko zawału i udaru mózgu wzrasta u ciebie tylko „podwójne”. Tak dobrze jednak nie jest – ponieważ ryzyko to wzajemnie się nie sumuje, lecz potęguje i wzrasta wielokrotnie.(!)
Jak odzwyczaić się od palenia? Wiemy, że na ten nałóg nie ma jednej dobrej recepty.
Wiemy też, że jednym z najlepszych sposobów odzwyczajania się – jest silna, pozytywna motywacja. Nie jest istotne, czy wynika ona ze strachu przed przedwczesnym zgonem, czy też z chęci poprawy zdrowia i kondycji. Argumenty do pobudzenia tej motywacji i „ustawienia jej na wysokim poziomie” staraliśmy się powyżej możliwie pełnie i rzetelnie przedstawić. Wybór należy do Państwa. Ze swej strony dodajmy, że jest coraz więcej leków i metod wspierających abstynencję nikotynową. Warto spróbować!
koniec
Oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja Prof.dr hab. med. Andrzej Danysz
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marta




Dołączył: 05 Sie 2006
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Tarnów

PostWysłany: Pią 10:06, 11 Sie 2006    Temat postu:

Ok. i wszystko jasne, jakby co , wiem jaka jest legalna eutanazja w naszym kraju. Jak mnie nasze władze dobiją nerwowo. To wykonam na sibe eutanazję za pomoca fajek:)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Suszone Żaby Strona Główna -> Wszystko o paleniu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin